Ganaj Nedir?

Ganaj Nedir?
Ganaj Nedir?

Ganaj Nedir?

Pasta ve tatlı ürünleri herkes tarafından sevilen ve vazgeçilmeyen gıda ürünleridir.  Bu ürünler her zaman özel krem ve kremalar ile kullanılmaktadır. Bu ürünler çikolatalı veya sade de olabilmektedir. Ganaj nedir nerelerde kullanılır Sorusuna cevap olarak ganaj ürünleri pasta yapan kişilerin sürekli tercih ettiği ve özel lezzeti ile her zaman tercih edilen özel tatlı ürünlerdir. Yapımında çikolata ürünleri kullanılmaktadır. Çikolata ve süt kremasının birleşimiyle meydana gelen muhteşem lezzet olan ganaj herkesin sevdiği bir lezzettir. Ürün yapımında süt kreması ısıtılarak çikolata üzerine dökülür, böylelikle kıvamlı bir ganaj oluşumu sağlanmaktadır. Ganaj kreması çocuklar ve yetişkinler tarafından da çok beğeni görmektedir.

Nerelerde Kullanılır?

Ganaj nedir nerelerde kullanılır denildiğinde özel olarak bu krema,

  • Pastalarda
  • Keklerde
  • Kurabiye
  • Şekerleme
  • Bisküvi gibi tatlı ürünlerinde sürekli olarak kullanılmaktadır.

Ganaj ürünü hazır olarak da bulunabilir. Lakin bu ürünü evlerinizde kolaylıkla sadece dakikalar içerisinde hızlı bir şekilde yapılabilir. İlk olarak krema malzemesi ve çikolataları hazır olarak bulundurun. Burada kullanılan çikolata tercihe göre değişebilir, sizin zevk ve tercihinize bağlı olmaktadır. Bitter bir çikolata ile bu kremayı yapabilirsiniz. Şimdi gelelim yapılışına, kremayı bir tava veya sos tenceresi içerisine koyabilir ve ısıtabilirsiniz. Ancak bu kremanın kaynamamalı gerekmektedir. Kaynamaya gelmeden ocağı kapatabilirsiniz, şimdi 100 gram olarak bitter çikolatayı parçalara ayırarak kremanın üzerine ekleyebilir ve erimesi için sürekli olarak karıştırmanız gerekecektir. Böylelikle ganaj kremanız hazır olacaktır. Buzdolabında 1 veya 2 saat bekleterek kremayı hazır hale getirebilirsiniz.

Ganaj nedir nerelerde kullanılır denildiğinde hazır olan ganaj kremanız her tatlıda kullanılan ve kolaylık sağlayan kremadır. Pasta, çikolata topları, cupcake, meyveli tatlılar, özel gün tatlılarında kullanılan ve çok sevilen bir kremadır

Her tatlı için gerekli olan püf noktaları vardır.  Örneğin pasta dış süslemesi yaparken ganaj kullanımı mevcuttur. Evde yaptığınızda son aşamada yani buzdolabından çıkardığınız zaman mikser ile çarpmanız gerekir, ancak köpürmemesine dikkat etmeniz gerekir.

Şeker hamurunda ise bu ganaj mikserle çırpılmamalıdır. Her zaman bu ürünün bileşenlerini ve kendisini temin edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Tylose C Nedir?

Tylose C Nedir?

Tylose C Nedir? Kıvam artırıcılar piyasada kullanılan gıda maddeleridir. Bu gıda maddeleri her zaman sektörde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir