Jel Boya Nedir, Nerede Kullanılır?

Jel Boya Nedir, Nerede Kullanılır?
Jel Boya Nedir, Nerede Kullanılır?

Jel Boya Nedir, Nerede Kullanılır?

Jel Boya, hemen her türlü tatlının göz alıcı renkler ile dolup taşmasında kullanılan bir ara üründür. Ayrıca, üzeri taze meyve ile süslenmiş pastalarda, meyvelerin hava ile temasının kesilerek tazeliklerinin korunması amacıyla da kullanılmaktadır. Özellikle pastanelerde günlük servislerde kullanılan pastalarda göze hitabetin arttırılması ve pastanın kendisinin veya meyvelerin hava ile temasının kesilmesi amacıyla kullanımı yaygın olarak karşılaşılan uygulama örneğidir. Jel boya nedir nerede kullanılır diyecek olursanız aslında gıda olarak tüketime uygun şekilde üretilen ve toz olarak üretilen renklendiricilerin su ile karıştırıldığında jelleşen şeffaf renkli malzemelerdir.

 

Jel Boya Kullanım Alanları

Jel boya ile cheesecakelerin üzerlerinde ek lezzet elde edilmek için kullanılabileceği gibi servis esnasında süsleme amaçlı olarak kullanımı tercih edilebilmektedir. Jel boya nedir nerede kullanılır soruna kullanım alanlarını listeleyerek cevap vermeye çalışalım.

  1. Üzeri meyve süslü pastalarda, meyvelerin hava ile temasının kesilmesi ile meyvelerin tazeliğinin sağlanması
  2. Tart, cheesecake gibi tatlılarda ek bir lezzet katmanı oluşturulmasını sağlamak
  3. Tatlıların süslenmesinde hem bir zemin hem de bir dolgu malzemesi olarak kullanıma uygun dokusu ile çeşitli süsleme kullanım alanları bulunmaktadır.

 

Jel Boya Nedir? İçeriğinde Ne Vardır?

Jel boya; jelatin, şeker ve su temel bileşenlerinden oluşturulan, sıcakken akışkan soğuduğunda katılaşan özellik taşıyan bir malzemedir. Tatlılar ile birlikte kullanımı sebebiyle tüketime uygun içeriğe sahip olacak şekilde üretilmektedir. Farklı renklerde elde edilmesi için ise gıda boyaları bileşiminin içerisine katılarak renklendirilebilmektedir. Tatlı üstünde süsleme amaçlı olarak kullanımlarda parlak doku ve görüntüsü ile göz alıcı ve canlı bir içerik oluşturulmasına yardımcı olur. Soğuduğunda katılaşması sebebiyle, tatlıların üzerine sıcak olarak uygulanır ve soğumaya bırakılır. Pasta ve süsleme meyvelerinin kaplamasında kullanımı hava ile teması keserek bayatlama, renk değişimi ve bozulmayı engelleyen bir katman olarak işlev görür.

 

Jel boya nedir nerede kullanır sorusunda tercih edilen tatlı her ne olursa olsun, kullanım yerine göre göze hoş gelen bir renk, damakta farklı bir tat bırakırken kendisi baskın olmadan tatlıyı tamamlayan bir ara malzemedir. Pastacılık sektöründe kullanımı yaygındır.

 

İlginizi Çekebilir

Tylose C Nedir?

Tylose C Nedir?

Tylose C Nedir? Kıvam artırıcılar piyasada kullanılan gıda maddeleridir. Bu gıda maddeleri her zaman sektörde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir