Kek Kalıbı Nedir?

Kek Kalıbı Nedir?
Kek Kalıbı Nedir?

Kek Kalıbı Nedir?

Kekler, pastalar yapılırken her zaman bunları şekil verme işlemleri için bazı kalıplar kullanılmaktadır. Bu kalıplar sayesinde hazırlanan kek veya pastalar hem şekil alacak hem de fırına pişirilme işlemlerine dâhil olacaktır. Özellikle çay saatlerinin ve misafirlerin vazgeçilmezi haline gelen kekler özel olarak çikolatalı, meyveli, sade, limonlu ve başka şekillerde yapılabilir. Kek kalıbı nedir nerelerde kullanılır, denildiğinde   genellikle kek kalıpları granit, döküm, cam, seramik, silikon şeklinde çeşitleri bulunmaktadır.  Bunlar sıcaklığa duyarlı olan fırın, mikrodalga ve benzer sıcaklıklara dayanıklı olan kalıplardır. Sağlığa zarar vermeyen bu kalıplar her zaman tercih edilmektedir.

Nerelerde Kullanılır?

Pasta, kek, turta ve buna benzer her türlü pasta malzemesinin yapımında kek kalıpları sürekli olarak kullanılmaktadır. Bu ürünler piyasada sürekli olarak bulunmaktadır. Kek kalıbı nedir nerelerde kullanılır denildiğinde, bu ürünler pastanelerin, fırınların sürekli aktif olarak talep ettiği ve kullandığı ürünlerdir.  Kolaylıkla yıkanabilen, yıkama sonrası da kullanılabilen özel kalıplardır.

Bu kalıplar kendi arasında çeşitlere ayrılmaktadır,

  • Cam kek kalıbı
  • Seramik kek kalıbı
  • Silikon kek kalıbı
  • Granit döküm kek kalıbı
  • Kelepçeli kek kalıpları
  • Baton kek kalıpları

Yapılan her kek ve pasta için bu kek kalıplarını kullanmak mümkün, özellikle iyi bir kek için iyi bir kalıp gerekmektedir. Şekil vermek için yapılacak kek için bu şekillerde kalıplar devreye girmektedir.

Örneğin kekiniz yapışmasın ve piştikten sonra hemen çıksın isterseniz, silikon olan kalıpları rahatlıkla kullanabilirsiniz. Burada da anladığınız gibi kek kalıbı nedir nerelerde kullanılır denildiğinde işte tam bu durumlara örnek verilebilir.

Uzun ömür ve kolay pişirilmeden yanaysanız seramik kek kalıpları tam size göre, fiyat olarak biraz yüksek olsa da tercih edilmeye değer ürünleri vardır.

Lezzeti güzel, pişirme süresi çok ta önemli değil derseniz işte döküm kek kalıpları tam aradığınız kalıplar. Hem leziz hem de muhteşem şekillerde.

Granit kek kalıpları ise hem ekonomik hem de şekilleri ile sürekli evlerinizde olan kolay kek kalıpları olarak piyasada yerini almıştır.

Pasta yapımlarının vazgeçilmezi, cam ve kepçeli kalıplarda son zamanların sürekli tercihi olmuştur.

İlginizi Çekebilir

Tylose C Nedir?

Tylose C Nedir?

Tylose C Nedir? Kıvam artırıcılar piyasada kullanılan gıda maddeleridir. Bu gıda maddeleri her zaman sektörde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir