Şeker Hamuru Nedir, Nerede Kullanılır?

Şeker Hamuru Nedir, Nerede Kullanılır?
Şeker Hamuru Nedir, Nerede Kullanılır?

Şeker Hamuru Nedir, Nerede Kullanılır?

Şeker hamuru nedir, nerede kullanılır sık sorulan bir sorudur. Şeker hamurunun kullanımı tatlı süsleme ve kaplama da öne çıkmaktadır. Doğum günü, kutlama veya nişan/düğün benzeri etkinliklerde kesilen pastaların süslemesinde ve kaplamasında kullanımı görece daha yaygındır. Özelle kalıcı detay süsleme ve şekillendirme gerektiren çalışmalarda şekillendirme kolaylığı ve dayanıklılığı ile öne çıkan bir üründür. Çocuk doğum günü kutlamalarında şekilli pastaların hazırlanmasında, karakterlerin veya yüzlerinin oluşturulmasında, nişan/düğün pastalarındaki çoğunlukla çiçek görünümlü süslemelerin hazırlanmasında öncelikle tercih edilen malzemedir.

Şeker hamuru nedir, nerede kullanılır sorusunun cevabı aslında oldukça basittir. Nişasta, şeker ve sudan elde edilen, hava ile temasında sertleşme özelliği bulunan hamurdur. Bu hamurun süsleme haricinde ikinci ama daha yaygın kullanımı pasta kaplamasıdır.

 

Pastanın kaplanmasının temelde iki amacı vardır;

  1. Pastaya düzgün ve tek parça bir görünüm kazandırmak,
  2. Pastanın hava ile temasını keserek tazeliğinin korunmasını sağlamak,

 

Şeker Hamurunun Düzgün ve Tek Parça Görünüm Amacıyla Kullanımı

Normal bir pastanın üzerinin süslenmesi görece hem zordur hem de üzeri şeker hamuru ile kaplanmamış bir pasta süslemesini aynı derece de gösteremez. Bir pastanın şeker hamuru ile kaplanması, pastayı bir tuval haline getirmektedir. Bu sebeple çoğunlukla tercih edilen renk beyaz olsa da gıda boyası yardımı marifeti ile arzu edilen hemen her renkte bir fon kaplaması elde edilebilir.

 

Pastanın tek parça hamur ile kaplanması ile elde edilen pürüzsüz yüzey, süslemeyi hem daha güzel gösterecek bir ortam oluşturur hem de pastanın tazeliğinin korunmasında bir katman olarak görev görür.

 

Şeker Hamuru ile Pastanın Tazeliğinin Korunması

Şeker hamuru nerede kullanılır denildiği zaman öncelikle dirilebilir kullanım alanlarından birisi olan kaplamanın ikinci amacı pastanın hava ile temasının engellenmesidir. Bu sayede pasta daha uzun süre taze kalması sağlanmaktadır.

 

Şeker hamuru kullanımında dikkat edilmesi gereken husus, bu malzemenin tüketilmesinden çok kaplama ve süsleme işleri göz önünde bulundurularak kullanılan bir malzeme olduğu gerçeğidir. Hamurun açılması ve şekillendirilmesi aşamalarında elde çok oynanan bir malzeme olduğu için tüketilmesi tercih edilmemelidir. Bununla birlikte az miktarlarda tüketilmesi herhangi bir sağlık sorunu teşkil etmemektedir.

İlginizi Çekebilir

Tylose C Nedir?

Tylose C Nedir?

Tylose C Nedir? Kıvam artırıcılar piyasada kullanılan gıda maddeleridir. Bu gıda maddeleri her zaman sektörde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir