Soğuk Jöle Nedir Nerede Kullanılır?

Soğuk Jöle Nedir Nerede Kullanılır?
Soğuk Jöle Nedir Nerede Kullanılır?

Soğuk Jöle Nedir Nerede Kullanılır?

Soğuk jöle meyvelerin ve pastaların üzerini kaplamak amacı ile kullanılan bir pasta malzemesidir. Yarı saydam ve yarı akışkan bir malzemedir. Jöle su, nişasta ve jelatin kullanılarak yapılır.    Bazı doğal meyve (pektin oranı fazla olan meyvelerden oluşan) sularının limon ve şeker ile kaynatılması ile de elde edilir.

Pastacılıkta soğuk jöle nedir ve nerede kullanılır?” Diye merak edenler için Pastaların üzerine kaplanan jöle pastaya parlaklık verir. Pastaların üzerindeki meyvelerin kaplanmasında kullanıldığında meyvenin bozulmasını engeller ve aynı zamanda meyveye parlaklık vererek daha canlı bir görüntü kazandırır.  Böylelikle pastanın hem lezzetli olması hem de görünümü ile çekici olması sağlanır.

Pastalarda jöle,  dolgu malzemesi ya da dekor malzemesi olarak da kullanılabilir.

Pastacılık sektöründe hazır jöleler tercih edilmektedir. Bunun sebepleri maliyetinin düşük olması, raf ömrünün uzun olması ve çabuk bozulmaması, kolay bir kullanıma sahip olması, üretime hız kazandırması ve kullanımında risk olmamasıdır.

Soğuk Jöle Nasıl Hazırlanır? Nasıl Kullanılır?

Soğuk jöle, pastacılık sektöründe sıcak jöleye oranla çok daha fazla kullanılmakta olup birçok çeşidi vardır. Zaten hazır olarak kullanıma sunulduğundan dolayı çok kolay kullanılabilir.  Ve mükemmel pastalar yapılabilmesi için gereken en önemli malzemelerdendir.  Pastacılık sektöründe kullanıma hazır kovalar şeklinde piyasaya sürülmektedir. Isıtılmadan direk olarak pastada kullanılmakta isteğe göre onda bir oranında su ile inceltilebilmektedir.

Soğuk Jöle Çeşitleri:

Sade(şeffaf) jöle: Su şeker ve jelatin ve pektin gibi malzemelerden yapılan sade jöle renksiz ve şeffaf bir yapıya sahiptir.  Kullanım amacı daha çok pastalara ve pasta üstündeki meyvelere, dekora canlılık ve parlaklık kazandırmaktadır. Ayrıca meyvelerin üstü kaplandığında meyvenin hava ile temasını kestiği için meyvenin bozulmasını pörsümesini engelleyerek lezzetini korumasını sağlar.

İstenildiğinde meyve suları kakao vb. malzemelerle renk ve tat kazandırılabilir.

Meyveli jöle: Meyve parçacıklı (gerçek meyve ile yapılan) ve rengini gerçek meyvelerden alan   jöle ve meyve aromalı gıda boyası ile renklendirilmiş olmak üzere iki çeşit meyveli jöle vardır.

Meyve parçacıklı jöle çeşitleri pastalara keklere tartlara dolgu malzemesi ve dekor malzemesi olarak kullanılır. Meyveli bazı dondurma çeşitlerinde de kullanılabilir.

Soğuk Jöle Nedir, Nerede Kullanılır?”  Sorusunun cevabını daha ayrıntılı olarak cevaplamaya çalıştık.

İlginizi Çekebilir

Tylose C Nedir?

Tylose C Nedir?

Tylose C Nedir? Kıvam artırıcılar piyasada kullanılan gıda maddeleridir. Bu gıda maddeleri her zaman sektörde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir